Ltezik-e frfi-n bartsg szerelem nlkl?
Pro s kontra
Azok szerint, akik hitet tesznek eme bartsgtpus mellett, elssorban nem frfiak s nk, hanem emberek vagyunk. A bartok nem testi, hanem lelki skon kzelednek egymshoz. Arra vgynak, hogy legyen, aki meghallgatja ket, akire szmthatnak, s akinek ugyanezt nyjthatjk. Aki eltt nem kell a szoksos frfi-n jtkot eljtszani, akivel szintn lehet beszlni. Aki olyannak lt, amilyenek tnyleg vagyunk. Akivel egyszeren csak j beszlgetni brmirl.
A szkeptikusok azonban gy gondoljk, hogy az nzetlen bartsgot elbb-utbb megzavarja a kt nem kztti erotikus vonzs. Igaz, hogy mindannyian emberek vagyunk, m nem hagyhat figyelmen kvl, hogy a frfi s a n kt plust kpez. A plusok kztti vonzs, pedig ltalban kikerlhetetlen, mert sztns. Nagyon ritka, ha az ellenkez nem lelki trsak kztt ez egyltaln nem merl fel. Valsznleg csak akkor nem, ha fizikailag mindketten oly mrtkben eltrnek a msik zlstl, hogy a lelki sszhang ellenre sem alakul ki testi vonzalom.
ltalnossgban elmondhat, hogy aki pp prkapcsolatban l s van ellenkez nem bartja, az hinni szokott benne, hogy ltezik szinte, szexmentes frfi-n bartsg, mg prja nagy valsznsggel nincs meggyzdve errl. Fltkenysge, pedig nem is nlklz minden alapot, hiszen hallottunk mr olyan trtneteket, hogy bartsgnak indul kapcsolat vezetett megcsalshoz, majd szaktshoz, vlshoz.
De mirt is olyan ritka a valdi bartsg frfi s n kztt? A szexulis vonzalom s a szerelembe ess veszlye mellett azrt, mert a kt nem bartsg-felfogsa is meglehetsen eltr.
A frfi-n bartsg
A trsadalomtudomnyi kutatsok is altmasztjk azt a kzvlekedst, hogy a frfi s a n bartsga ritka, mint a fehr holl. Persze nem teljesen kizrt a vegyes bartsg, ha mindkt fl amgy boldog, kiegyenslyozott kapcsolatban l, s gy nem akarnak egymstl semmit. Sajnos azonban az igazn boldog kapcsolatban l, monogm emberek szma amgy sem egetver, annak, pedig vgkpp kicsi az eslye, hogy kt ilyen szemly tallkozzon, akik radsul emberileg annyira egy hullmhosszon vannak, hogy bartsg alakulhat ki kztk.
Gyakoribb, hogy a prkapcsolat lezrsa utn a felek bartok maradnak. Ebben az esetben mr „lejtszottk” a frfi-n msort, nem motoszkl egyikk fejben sem, hogy „mi lenne, ha…?” Persze ltalban senki sem rl, ha prja tl szoros barti kapcsolatot pol az exvel, hiszen az rdg nem alszik. Ha egyszer bejttek egymsnak, mi a garancia arra, hogy a tz mr teljesen kihunyt?
Ltezik-e frfi-n bartsg szex s szerelem nlkl?
Mi szl ellene?
Don O'Meara vizsglta a krdst, s az albbi problmkat fedezte fel a vegyes bartsgokban:
1. Nehz meghatrozniuk a rsztvevknek, hogy mit is reznek. Ha egy frfi vagy egy n szeret a msikkal lenni, hinyolja a msik trsasgt, nem biztos, hogy meg tudja ezt klnbztetni a szerelemtl.
2. Nehz kizrni a szexulis vonzalmat. A nk dnt tbbsgt zavarja a bartsgban bujkl szexulis tlts, mg a frfiak tlnyom tbbsge szerint a n szexulis vonzereje elmlyti a kapcsolatot. A frfiak s a nk 62%-a mondta azt, hogy a szexulis tltet bizony jelen van bartsgukban.
3. A bartsg kt egyenl ember kapcsolata, m egy frfidominancij vilgban, ahol a frfi az ers, a n a gyenge, ezt nehz megvalstani. Fennll a veszly, hogy a n ntudatlanul is alvetett szerepet vesz fel a bartsgban.
4. Nehzsget jelent megkzdeni a krnyezet, klnsen a trs gyanakvsval, megjegyzseivel.
Mi szl mellette?
Ahogy a problmt az eltr tulajdonsgok jelentik, gy ppen ezek teszik vonzv is a vegyes bartsgokat. Sok frfi vgyik pldul odafigyelsre, megrtsre, m ezt cimboritl nem kapja meg. Az sem utols szempont, hogy a ni bart eltt nem kell jtszani a tkletes macst, kimutathatjk gyengesgeiket, sebezhetsgket is. A nk szmra, pedig feldlst jelent, hogy nem kell mindig lelkizni, mlyenszntan kiveszni s boncolgatni a dolgokat. Nha pp a knnyedebb, humoros megkzelts a nyer.
Persze a tl nagy klnbsgek nem hasznlnak a bartsgnak. Taln azrt is egyre gyakoribb a vegyes bartsg, mert manapsg a frfiak egy rsze niesebb vlt, a nk, pedig frfiasabb, legalbbis lelki rtelemben.
|